Program Why Quit

Uprzejmie informujemy, że cykl spotkań został przełożony na inny termin. W związku z ogromną liczbą zakażeń i trudnych tygodni, które nas czekają, zdecydowaliśmy, że należy postawić przede wszystkim na bezpieczeństwo publiczności. O kolejnych postanowieniach będziemy informować na bieżąco.

Know-How | cykl spotkań

Termin know-how czyli znajomość rzeczy określa praktyczną wiedzę zdobywaną w procesie pracy, jest efektem długotrwałego doświadczenia i obserwacji. Know-how to wiedza stojąca w opozycji lub “hackująca” tradycyjnie zdobywaną wiedzę akademicką – jest rozproszona, ulotna, niezapisana. Polskimi odpowiednikami tego określenia są kojarzące się z rzemiosłem, rzadziej używane słowa: smykałka i wprawa. 

Know-how to performatywne spotkanie, którego celem jest dzielenie się wiedzą, metodami działania przez sztukę oraz dotychczasowym doświadczeniem. Interesuje nas wiedza, która służy jako narzędzie oporu, pomaga w opisaniu nieuchwytnych emocji lub umożliwia wyobrażenie alternatywnego/lepszego świata. Ważny jest dla nas nie tylko proces tworzenia sztuki, którą zajmują się zaproszone przez nas osoby, ale również sposoby wymiany i produkcji wiedzy. Know-how to przestrzeń, która daje możliwość rozmowy,  w nowy, niekonwencjonalny sposób. 

Termin: 22-24.10.2020
Miejsce: Pracownia Multimediów i Mediów elektronicznych / sala 403 ASP Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, Wrocław, Traugutta 19-21

Artystki / artyści:
22.10.2020 / 19:00 Know-How #1 | Liliana Piskorska | Łagodny bieg w dół. Edycja 1
23.10.2020 / 19:00 Know-How #2 | Ala Savashevich | Głosy – Kolektywne czytanie
24.10.2020 / 19:00 Know-How #3 | Tytus Szabelski | AMZN: Bezwzględnie wysokie standardy

Organizacja Why Quit (Karolina Balcer & Iwona Ogrodzka) https://why-quit.com/

Wydarzenia stanowią część inicjatywy Sympozjum Wrocław 70/20, oddolnego konsorcjum przedsięwzięć krytycznie upamiętniających 50. rocznicę Sympozjum Plastycznego Wrocław’70 oraz częścią konferencji @„Czy badania artystyczne?”

Wydarzenia finansowane są ze środków Akademii Sztuk Pięknych oraz Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego.


Know-How #1 | Liliana Piskorska | Łagodny bieg w dół. Edycja 1

spotkanie | performance | rozmowa

22.10, 19:00-21:00

Pracownia Multimediów i Mediów elektronicznych / sala 403 / ASP Centrum Sztuk Użytkowych i Centrum Innowacyjności, Wrocław, Traugutta 19-21

Zapraszam Was do dołączenia do spotkania eksperymentu, spotkania rozmowy, spotkania performance’u i spotkania opowieści. 

Ma być to platforma do budowania przestrzeni emocjonalnego przetwarzania zwrotu prawicowego w Polsce, wzmacniających się i ciągle rosnących w siłę prawicowych narracji i opowieści. Ma być to platforma do dzielenia się swoimi reakcjami, odczuciami i opowieściami, przestrzeń do słuchania siebie nawzajem i do rozmowy. 

Każde spotkanie jest także eksperymentowaniem z samą formułą wydarzenia, jego forma jest stale wypracowywana dzięki spotkaniom wcześniejszym, a każda z edycji dzieje się tylko raz.

Projekt “Łagodny bieg w dół” jest to rozpoczęty w 2020 roku eksperyment artystyczno-badawczy, w ramach którego powstawać będą performatywne spotkania, analizy i przestrzenie odbioru. Kolejne edycje spotkań będą odbywać się w Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze oraz Bielsko-Białej.

“Łagodny bieg w dół” powstaje we współpracy ze stale poszerzającą się listą osób. Tworzący się format wydarzenia powstawał w działaniu z Jagną Domżalską, Karoliną Pawełską, Aleksym Wójtowiczem, Agnieszką Różyńską, ekipą Why Quit (Karolina Balcer, Iwona Ogrodzka), Leną Bielską, Tomkiem Pawłowskim oraz dzięki rozmowom z Karoliną Sikorską, Magdą Szewciów, Eweliną Jarosz i wszystkimi uczestnikami i uczestniczkami wydarzeń.

* Na wydarzenie obowiązują zapisy mailowe. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o kontakt: tell.me.why.quit@gmail.com.


Know-How #2 | Ala Savashevich | Głosy – Kolektywne czytanie

spotkanie | performance | rozmowa

23.10, 19:00-21:00

Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności Akademia Sztuk Pięknych sala 403, adres: ul. gen. Romualda Traugutta 21 50-416 Wrocław

Od sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborów prezydenckich, Białorusini zaczęli odliczać czas posługując się kalendarzem wyznaczanym przez kolejne protesty, zatrzymania i represje. Obserwując sytuację z polskiej perspektywy, podziwiamy solidarność, wytrwałość oraz odwagę walczących. Jestem z Mińska i wszystkie wydarzenia związane z Białorusią są dla mnie szczególnie ważne. Odkąd zaczęły się demonstracje, nie spuszczam wzroku z telefonu. 

Rewolucja, która w Białorusi jest kobietą, to siła tłumu – setek tysięcy protestujących. W naszym performatywnym czytaniu chciałabym przybliżyć osobiste perspektywy osób, które są tego tłumu integralną częścią. Na spotkaniu będziemy mogli razem usłyszeć głosy artystek, kuratorek i pracowniczek kultury, które stały się także twarzą rewolucji.

* Na wydarzenie obowiązują zapisy mailowe. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o kontakt: tell.me.why.quit@gmail.com.


Know-How #3 | Tytus Szabelski | AMZN: Bezwzględnie wysokie standardy

spotkanie | performance | rozmowa

23.10, 19:00-21:00

Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności Akademia Sztuk Pięknych sala 403, adres: ul. gen. Romualda Traugutta 21 50-416 Wrocław 

Czy rozwój technologiczny jest bezwzględny i nieunikniony? Kto go kreuje, kontroluje i czerpie z niego zyski? Wydarzenie jest kontynuacją projektu AMZN i rezydencji artystycznej odbywanej w Biennale Warszawa, która skupiała się na kwestii automatyzacji pracy w firmie Amazon. W formie performatywnej rozmowy i wykorzystując teksty i materiały wizualne, postaramy się przybliżyć uczestnikom i uczestniczkom spotkania realia pracy z robotami oraz pod presją cyfrowych narzędzi nadzoru. Wspólnie zajrzymy pod powierzchnię techno-optymistycznej nowomowy i spróbujemy zmapować nie tylko zagrożenia, ale również potencjalne szanse wynikające z przejmowania narzędzi technologicznych przez pracowników.

Do wzięcia udziału w wydarzeniu zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane technologią, kwestiami pracowniczymi oraz z doświadczeniem pracy w Amazonie lub podobnych firmach. Przed spotkaniem zachęcamy do zapoznania się ze stroną projektu AMZN [amzn.vnlab.org]

* Na wydarzenie obowiązują zapisy mailowe. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o kontakt: tell.me.why.quit@gmail.com.


* Wytyczne sanitarne obowiązujące podczas wszystkich organizowanych wydarzeń

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną liczba osób, które mogą uczestniczyć w poszczególnych wydarzeniach jest ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe. Prosimy o kontakt: tell.me.why.quit@gmail.com.

Prosimy zostań w domu, jeżeli:

  • masz objawy zakażenia (gorączka, kaszel, duszność, inne objawy ostrej infekcji dróg oddechowych) lub jesteś objęty/objęta kwarantanną z powodu podejrzenia zakażeniem Covid-19,
  • w okresie ostatnich 14 dni miałaś/miałeś kontakt z osobą, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem lub:
  • miałaś/miałeś kontakt z osobą będącą w trakcie kwarantanny,
  • byłaś/byłeś w miejscu, w którym leczono zakażonych koronawirusem COVID-19 lub byłaś/byłeś ostatnio poza granicą kraju.

Pamiętaj:

  • weź ze sobą maseczkę,
  • utrzymuj dystans od innych uczestników i uczestniczek wydarzenia,
  • korzystaj z płynu dezynfekującego, który znajdziesz przy wejściu,
  • słuchaj wskazówek dotyczących przemieszczania się po budynku ASP.