O nas

¿ Czy badania artystyczne ? to interdyscyplinarny tercet badawczy założony w 2019 roku pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Zajmujemy się różnymi wymiarami badań artystycznych (researchu artystycznego, artistic research). Zgłębiamy pojęcia, metodologie i praktyki, zadajemy pytania i szukamy nowych przestrzeni spotkań pomiędzy sztuką, nauką i humanistyką.

Paulina Brelińska
Interesuję się researchem artystycznym i kuratorskim od 4 lat, w 2018 roku zrealizowałam badawczo-kuratorską wystawę #voyagersrecord za pomocą narzędzia Research Catalogue i w rzeczywistej przestrzeni, researchowi poświęciłam też swoją pracę magisterską (jestem absolwentką kuratorstwa na UA w Poznaniu). W zeszłym roku rozmawiałam o badaniach artystycznych z Bogną Świątkowską na łamach Notesu na 6 Tygodni, publikowałam też artykuły na ten kluczowy temat w XIBT Contemporary Art Magazine i Zeszytach Artystycznych. Swoją badawczą potrzebę spełniam przede wszystkim dzięki Internetowi, który jest doskonałym polem do działań praktycznych i teoretycznych, obserwuję AR, czytam o nim i wciąż zbieram wiedzę o nowej dziedzinie. #workinprogress  

www.nn6t.pl/2019/08/12/artysci-badaja-swiat/

Tercet ¿ Czy badania artystyczne ? artistic research
Od lewej: Zofia Małkowicz-Daszkowska, Paulina Brelińska, Zośka Reznik, fot. Krystian Daszkowski

Zośka Reznik
od zawsze w rozkroku. Studiowałam interdyscyplinarnie, z konieczności z finiszem jako historyczka sztuki. Od kilkunastu lat zajmuję się kulturą i sztuką w różnych rejestrach – akademickim, instytucjonalnym, ngo czy w grupach nieformalnych. Badam, robię i organizuję, a czytanie i pisanie próbuję łączyć z działaniem, najchętniej zespołowym. Researchem artystycznym, a szczególnie tym na przecięciu sztuka/humanistyka, interesuję się odkąd wróciłam na doktorat. Gdybym mogła, to najchętniej doktoryzowałabym się z riserczu, ale zamiast tego badam obecnie te badania, które zajmują się narracjami o historii sztuki. Kieruję w UWr projektem naukowym dotyczącym mikronarracji wrocławskich artystek lat 70., który coraz bardziej wymyka się w stronę archiwistyczno-filmową. Prowadzę też Fundację Wersja i pracuję na ASP we Wrocławiu.

Tercet ¿ Czy badania artystyczne ? artistic research
Od lewej: Zośka Reznik, Zofia Małkowicz-Daszkowska, Paulina Brelińska, fot. Krystian Daszkowski

Zofia Małkowicz-Daszkowska
Z badaniami artystycznymi łączy mnie kilka wątków. Od kiedy pamiętam, nie mogłam się zdecydować tylko na sztukę lub tylko na naukę, dlatego wykształciłam się w jednym (edukacja artystyczna, rzeźba i działania przestrzenne) i drugim (media interaktywne i widowiska, socjologia). Nie przestaję poszukiwać dla siebie odpowiednich narzędzi do badania świata. W tym roku zamierzam bronić na Wydziale Socjologii UAM doktorat o związkach sztuki i nauk społecznych, gdzie przyglądam się bliżej również artistic research i arts-based research oraz inter- i transdyscyplinarności. Piszę, edukuję (UAM, UAP, instytucje kultury), redaguję książki artystyczno-naukowe i prowadzę badania na temat tego, co wymyka się przyjętym w naszej kulturze porządkom (różnorakim!), a szczególnie tym związanym ze zmysłami i życiem codziennym.

Tercet ¿ Czy badania artystyczne ? artistic research
fot. Krystian Daszkowski
Tercet ¿ Czy badania artystyczne ? artistic research
fot. Krystian Daszkowski
Tercet ¿ Czy badania artystyczne ? artistic research
fot. Krystian Daszkowski

Kontakt