Baza Kart Metodologicznych
Karty Metodologiczne to przedsięwzięcie, które zainicjowałyśmy, aby lepiej poznawać i systematyzować metody pracy artystyczno-badawczej wykorzystywane przez twórców/badaczki w Polsce. Naszą intencją jest współtworzenie z artystami_kami/badczami_kami bazy wiedzy, która z jednej strony pełnić będzie rolę archiwum, a z drugiej platformy do wymiany doświadczeń i metod.
Praktyki artystyczno-badawcze, które dzieją się na naszych oczach, są niezwykle zróżnicowane zarówno pod względem podejmowanej problematyki, wykorzystywanych technik, metod, jak i kontekstów (społecznych, geograficznych, artystycznych, naukowych etc.) w których są realizowane. Ze względu na nasze zainteresowania badawcze związane z metodologiami artystycznymi i naukowymi, a także potrzebę wspierania wymiany wiedzy w wolnym dostępie, postanowiłyśmy stworzyć narzędzie, które umożliwi zarówno nam, jak i innym zainteresowanym, przyglądanie się poszczególnym projektom właśnie w wąskiej perspektywie „metod pracy”. Powstające archiwum jest więc katalogiem dedykowanym metodologii, z którego można nie tylko czerpać inspirację, ale potencjalnie też stosować je w innych kontekstach. Zapraszamy więc twórczynie i twórców do dzielenia się — stworzenia meta-opowieści o swoim przedsięwzięciu w zaproponowanych przez nas ramach i udostępnienia jej innym osobom poprzez platformę wymiany.
Czym jest Karta Metodologiczna (KM)?
Narzędzie umożliwia podstawową analizę projektu (artystycznego, kuratorskiego, interdyscyplinarnego, kreatywnego czy innego, nie dającego się prosto sklasyfikować) i jego głównych metod badawczych w języku polskim lub angielskim.
Karta metodologiczna składa się z 3 części:
- ¿ metryczki — części poświęconej podstawowym informacjom na temat projektu
- ¿ części opisowej projektu, która systematyzuje i wspiera tworzenie wiedzy na temat projektu
- ¿ materiału wizualnego sporządzonego przez autora_kę (graf, szkic, notatka, mapa myśli etc.), wyjaśniającego proces powstawania projektu
W perspektywie autorów i autorek, Karta Metodologiczna może służyć :
- lepszemu zrozumieniu metod swojej pracy
- uporządkowaniu i zidentyfikowaniu problematycznych punktów procesu
- stworzeniu materiału opisującego projekt w sposób czytelny dla odbiorcy
Prowadzimy ciągły nabór na nowe karty metodologiczne. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu w tej sprawie oraz konsultacji mailowych: czybadaniaartystyczne@gmail.com
Baza projektów:
Karty metodologiczne 2020

Kinga Bartniak – bio

Agnieszka Grodzińska – bio

Nati Krawtz – bio

Justyna Lach – bio

Dominika Łabądź – bio

Iza Moczarna-Pasiek – bio

Yael Vishnizki-Levi – bio
